Radio 7
Radio 7 na FB
Wyniki słuchalności Radia 7

Wójt Wiśniewa wytacza wojnę fermom drobiu. Skuteczne protesty w Kuczborku

09 lipca 2013, 10:34

Wójt Wiśniewa wytoczył wojnę fermom drobiu. Zbigniew Kleniewski już po raz drugi odmówił wydania zgody na budowę i eksploatację kurników.

Ponad dwadzieścia tego typu obiektów miało stanąć w Kosinach Kapicznych. Kleniewski nie zgodził się na ich budowę, mimo że inwestor uzyskał pozytywne opinie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz inspektora sanitarnego. W uzasadnieniu wójt powołał się m.in. na zasadę równoważonego rozwoju. Uwzględnił protesty mieszkańców oraz duże zagęszczenie podobnych inwestycji na terenie gminy. Wójt wskazał też na bliskość obszarów chronionych "Natura 2000" i budynków mieszkalnych, a także groźbę skażeń i zachorowań.

Wcześniej Kleniewski - z podobnych powodów - nie zgodził się na rozbudowę fermy w Podkrajewie. W obu przypadkach inwestorami była rodzina Koźlakiewiczów. Decyzja wójta jest nieprawomocna, może zostać zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Tymczasem protesty mieszkańców przynioszą efekty także w gminie Kuczbork. Na jej terenie, w Kozielsku, stanąć miało dwadzieścia nowych kurników. Ostatecznie powstanie tylko pięć z nich, których budowa już się rozpoczęła - informuje "Kurier Żuromiński". Inwestor zapowiedział również otoczenie fermy pasem zieleni.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Kuczborka wyjątkowo aktywnie protestowali przeciwko rozbudowie ferm drobiu. Problemem tym zainteresowali m.in. parlamentarzystów.

Do naszej redakcji dotarło wczoraj pismo posłanki Julii Pitery adresowane do przewodniczącego rady powiatu żuromińskiego, Jerzego Rzymowskiego. Posłanka sugeruje w nim rozpoczęcie prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. To skutek interpelacji złożonej przez Piterę do Ministra Środowiska. W odpowiedzi szef resortu wskazał miejscowe plany zagospodarowania jako najskuteczniejszą formę ograniczania uciążliwych inwestycji.

Zauważyłeś błąd w tekście? Zaznacz go i
oceń tę wiadomość:
0
0

Teraz na antenie

Nocna zmiana
od 02:00 do 06:00
Nocna zmiana
nocne pasmo muzyczne
Ciechanów Inaczej
Sierpc Online
Miasto i Gmina Górzno
Twój news na antenie Radia 7 - zaproponuj temat
Ciechanów Online
infoPrzasnysz.com - przasnyski portal społecznościowo-informacyjny
Mazowsze - serce Polski
Fundacja Ananke

Radio 7 · Mława - 90,8 MHz · Żuromin - 88,0 MHz

© Copyright by
Fundacja Ananke / Media 7 Sp. z o.o. 2012-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone.

EMSoft
system portalowy EMSoft CMS
© Michał Skierski 2010-2012