Radio 7
Radio 7 na FB
NestBank

Podjęli się remontu zabytku bez wymaganych pozwoleń.

19 maja 2015, 12:26

Niedopilnowanie formalności sprowadziło kłopoty na proboszcza Lubowidza. Ksiądz chciał wyremontować świątynię, która jak się okazało, jest wpisana do rejestru zabytków. W dokumencie tym znajdowała się także drewniana dzwonnica.

Ponad 200-letnia dzwonnica została rozebrana bez wymaganych zezwoleń od konserwatora zabytków. Konstrukcja postawiona na jej miejscu nie zostanie wpisana do rejestru. Jak informuje kierownik Delegatury Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w Ciechanowie, ksiądz na całkowitą rozbiórkę dzwonnicy zezwolenia na pewno by nie otrzymał. Obiekt potraktowany w taki sposób nawet po odbudowie bezpowrotnie traci swój zabytkowy charakter. Choć przedsięwzięcie było samowolą budowlaną, wójt Lubowidza staje po stronie księdza, wierząc w jego dobre intencje.

Podobnie uczyniła prokuratura, która skierowała do sądu wniosek o warunkowe umorzenie sprawy. Postępowanie ma zakończyć się uznaniem winy księdza, lecz bez pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. Za nieumyślne zniszczenie zabytku grozi kara nawet 2 lat więzienia. Sąd może jednak zamiast tego orzec o nawiązce na wybrany cel społeczny. W tym przypadku prokuratura zaproponowała, by proboszcz wpłacił ponad 5 tys. zł na ochronę zabytków.

O sprawie informuje Kurier Żuromiński.

Zauważyłeś błąd w tekście? Zaznacz go i
oceń tę wiadomość:
0
0

Teraz na antenie

Nocna zmiana
od 00:00 do 06:00
Nocna zmiana
nocne pasmo muzyczne
Ciechanów Inaczej
Sierpc Online
Miasto i Gmina Górzno
Twój news na antenie Radia 7 - zaproponuj temat
Ciechanów Online
infoPrzasnysz.com - przasnyski portal społecznościowo-informacyjny
Mazowsze - serce Polski
Fundacja Ananke

Radio 7 · Mława - 90,8 MHz · Żuromin - 88,0 MHz

© Copyright by
Fundacja Ananke / Media 7 Sp. z o.o. 2012-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone.

EMSoft
system portalowy EMSoft CMS
© Michał Skierski 2010-2012